Autodiagcentrum.sk

Zákon o odpadoch

Dňa 13. augusta 2005 začala platiť novela zákona č. 185/2001 Zb. o odpadoch, ktorá ukladá výrobcom a dovozcom elektrozariadení uvedených v prílohe tohto zákona povinnosť financovať, zabezpečovať a podieľať sa na zbere a likvidácii elektroodpadu. Vykonávacie predpisy, na ktoré zákon odkazuje, doteraz neboli vydané, ale ich pracovné znenie je uverejnené na webových stránkach Ministerstva životného prostredia.

Táto realizácia v praxi znamená zvýšenie ceny výrobkov pre výrobcov/distribútorov o tzv. Recyklačný poplatok (pozri Cenník IT a Cenník AV). Tento poplatok je ďalej prenášaný na konečných spotrebiteľov. Zvýšená cena pre spotrebiteľov prináša dve hlavné výhody: väčšiu šancu na ochranu životného prostredia pred čiernymi skládkami a riešenie problému so starým spotrebičom (či už ide o počítač, televízor alebo chladničku). Každá obec je povinná zabezpečiť zbernými miestami pre tento druh odpadu. Na týchto zberných miestach budú odpad preberať a ekologicky likvidovať zadarmo (likvidáciu a recykláciu odpadu ste už zaplatili pri nákupe výrobku).

U nás ako miestneho predajcu sa tento proces uskutočňuje len skontrolovaním, či je náš dodávateľ súčasťou tohto systému, a následným prenášaním recyklačného poplatku na spotrebiteľov. Účtovanie poplatkov prebieha postupne v závislosti od skladových zásob. Poplatok nie je účtovaný na tovary dovezené pred 1. septembrom 2005.

V cene tovaru zakúpeného u nás je zahrnutý recyklačný poplatok SEWA systému, alebo sa jedná o tovar, ktorý bol zakúpený pred 1. septembrom 2005.

Prihlásenie na newsletter

zľava 5 € na prvý nákup!

Prihláste sa na odber našich noviniek a získajte prístup k tým najkatuálnejším zľavám či informáciám. Okrem toho vám pošleme kód s 5 € zľavou na váš prvý nákup nad 50 €!

(Prihlásením sa na odber noviniek súhlasíte s odberom mailového newsletteru.)

Začať chatovať
1
Potrebujete poradiť?
Dobrý deň😊
Ako Vám môžeme poradiť?